• 6
  • 3
  • 5
  • 4
  • 1
  • 2
med
dr banner

גליה אלכסנדר, מנחת הורים ויועצת שינה


קיבצנו עבורכם טיפים ועצות שיסייעו לכם להעביר את יום החג והארוחה עצמה באופן המהנה והקל ביותר.


תווך והכנה מראש

לנו המבוגרים מאוד ברור מה אומר המושג "ארוחת חג", לילדים שלנו, לעומת זאת, לא ממש ברור ועל אחת כמה וכמה לילדים הקטנים יותר.
לכן חשוב לעשות הכנה מראש, עוד באותו הבוקר או בנסיעה אל ארוחת החג ולהסביר להם במדויק מה מצפה להם בארוחת החג.
מי יהיו האנשים שיארחו ויתארחו? האם יקבלו מתנות? ואם כן באיזה שלב בארוחה? מה יהיה בתפריט החג? האם הארוחה תסתיים מאוחר?

ככל שילד יודע יותר מה מצפה לו כך רמת הוודאות עולה ורמת החרדה וההתרגשות פוחתת. פעילות צפויה מראש מקלה על ההתנהלות של ילדנו במסגרתה.

שינה

המפגש המשפחתי בפני עצמו מהווה גירוי שמרגש ומציף את הילדים שלנו.
בכדי שהילדים לא יגיעו לארוחת החג במצב של עייפות יתר או כשהם מותשים מעודף גירויים רגשיים, רצוי לדאוג בשעות הצהריים של אותו היום להקפיד על שנת צהריים של ילדים שעדיין זקוקים לה או פעילות רגועה לילדים הגדולים יותר.

אם התינוק/ילד נרדם המהלך הנסיעה לארוחת החג אפשרו לו להשלים לפחות חצי שעת שינה רצופה על מנת שהתנומה תהיה אפקטיבית ותעזור לו להעביר את ארוחת החג.

צריך לקחת בחשבון שהאורחים, המקום הזר, הרעש וכל היתר יקשו מאוד על התינוק/ילד להירדם ולכן חשוב לבחור מראש את המלחמות ואם אתם יודעים שכמעט בלתי אפשרי להרדים את הילד נסו לזרום איתו עד כמה שאפשר.

אם בכוונתכם להרדים ילד בחדר צדדי שאינו מוכר לו הישארו עימו עד שנרדם ועל תצפו כי ההרדמות תתנהל בדיוק כמו בחדרו המוכר. לאחר שנרדם חשוב לוודא כי התנאים בטיחותיים וכי יש ביכולתכם לשמוע אותו במידה ומתעורר.

סביר להניח שלאור ארוחת החג יש חריגה מהשגרה וזה אומר שביום אחרי ובעיקר בלילה שאחרי ארוחת החג חשוב מאוד להחזיר את הילד לשגרה, לשעת השכבה קבועה, לטקס המוכר ולהתנהלות לילה ללא חריגות נוספות. ככל שהילד יחזור מהר לשגרה ולהרגלים המוכרים כך נמנע רגרסיה.

לנסיעה

הלבישו את הילדים בבגדים נוחים, ולאו דווקא בבגדי חג. את הבגדים היפים שמרו לארוחה עצמה.
ההמלצה תקפה כמובן גם לגבי ההורים. את העקבים הגבוהים והחולצה המגוהצת שמרו לרגע האחרון. חבל על הזיעה, העצבים וכתמי החטיפים על הבגדים הנקיים.

אפשר לפצוח במחרוזת שירי החג או בחידונים על צבעי המכוניות שתקועות לידכם בפקק. לחילופין יתאימו משחקי צוללות לנסיעה, חוברות צביעה או דיסקים עם שירי חג.

את הילדים כדאי לצייד בשלל משחקים ועיסוקים לדרך ואם הדרך צפויה להיות ארוכה, קחו אתכם גם אוכל ומים.

המתנות

המנהגים משתנים ממשפחה למשפחה. יש משפחות ההופכות את ארוחת החג לקרנבל של מתנות לכל אורח ויש כאלו המסתפקות במתנות לילדים בלבד. הסבירו לילדים שלכם מבעוד מועד מה צפוי להם בכדי למנוע מהם אכזבות.

תינוקות

אם אתם מגיעים עם תינוקות, לא סביר שיישארו ערים עד לארוחה. וודאו קודם לארוחה שיש מקום בו אפשר להשכיב אותם לישון או הביאו בעצמכם לול מתקפל או כל פתרון אחר לשינה.
גם פעוטות עשויים להתעייף תוך כדי הארוחה וגם להם כדאי למצוא מקום מרבץ מתאים.

האוכל

במידה ויודעים שארוחת החג מתחילה מאוחר כדאי לתת לילדים לאכול בשעה בה הם רגילים בה גם אם זו ארוחה קלה בלבד.
כדאי להביא אתכם, בתיאום מראש, או לבקש מהמארחים, להכין מלבד המאכלים המסורתיים גם אוכל שיערב לחיכם של הילדים.

אם אתם מצוידים בילדים קטנים במיוחד, אל תצפו שיהיו למארחים כסאות עבורם. כדאי שתצטיידו בבוסטרים מתקפלים או מתקנים אחרים להרמת הילדים אל השולחן.
אפשרות נוספת היא פתיחת שולחן ילדים. בין אם מדובר בשולחן יצירה שהוסב לצורך ארוחת החג לשולחן חגיגי עבורם ובין אם בשולחן רגיל, סביר שהשמחה והבלגן יהיו רבים.

מסורת

זכרו שדוגמה אישית וחיקוי הם הדרכים היעילות ביותר ללמידה.
לכן אם חשוב לכם להעביר לילדכם את המסורת ומנהגי החג אל תסתפקו רק בלספר ולדבר עליהם אלא שתפו אותם ותנו להם לקחת חלק פעיל בחוויית החג.

לפרטים נוספים וקביעת פגישת ייעוץ
Share